Po latach pracy i miesiącach plotek Huawei odkrył karty i oficjalnie ogłosił swój nowy system operacyjny – HarmonyOS. 

Został on stworzony na mikrojądrze – zupełnie jak Fuchsia OS of Google.  Docelowo system ma pracować na całej gamie urządzeń – od zegarków po urządzenia dla domu aż po telewizory i samochody. 

(Zobacz nasz Serwis Huawei Toruń)

Według informacji przekazanych na oficjalnej konferencji HarmonyOS ma być kompatybilny z aplikacjami pisanymi pod HTML5, system Android czy Linux. Huawei chwali się także większym bezpieczeństwem systemu że względu na zrezygnowanie z możliwości rotowania systemu co zawsze jest jakąś furtką dla ominięcia zabezpieczeń w Androidzie. 

Z punktu widzenia naszego serwisu telefonów w Toruniu, brak możliwości dostępu do konta Root może pomóc w większej stabilności urządzeń – przez co potencjalny klient będzie miał mniej problemów z działaniem systemu jak i mniej furtek do wprowadzenia własnych, często niezamierzonych bądź nieprzemyślanych modyfikacji kończących się uszkodzeniem oprogramowania. 

Chiński gigant pochwalił się także, co by się stało gdyby musiał w trybie natychmiastowym przestać korzystać z systemu od Google. Otóż CEO firmy stwierdził, że są w stanie przejść na nowy system na wszystkich swoich urządzeniach w ciągu 1-2 dni. To tylko potwierdza, że Huawei pracował nad tym rozwiązaniem od ładnych paru lat. 

No dobrze – to kiedy w końcu zobaczymy HarmonyOS w akcji? Okazuje się że już niedługo gdyż w przedsprzedaży na rynku Chińskim jest już telewizor marki Honor wyposażony właśnie w ten system operacyjny.  Pozostaje mieć nadzieję że okaże się on dobrą alternatywą dla Androida i nie skończy jak cała masa poprzedników – Windows Phone, FirefoxOS, MeeGo czy Ubuntu Touch. 

Nawiasem dodając – gdybyście mieli problem systemowy z jednym ze swoich urządzeń mobilnych, nasz Serwis GSM Toruń zawsze pospieszy z pomocą.